Rochester Electronics, LLC
DescriptionP87LPC764 - 80C51, 8-BIT MICROCO
PackageBulk
Stock7152
Price6.31
Download| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontroller |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | LPC700 |
| Package | Tube |
| Product Status | - |
| Core Processor | 8051 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I²C, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT |
| Number of I/O | 18 |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type | OTP |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
|
BD3808AFS-E2 | IC AUDIO PROCESSOR 22SOP | BD3808AFS-E2.pdf | |
|
NJU72343V-TE1 | 8-CHANNEL ELECTRONIC VOLUME | NJU72343V-TE1.pdf | |
|
TEF6890H/V3,518 | IC AUDIO TONE PROCESSOR 44PQFP | TEF6890H/V3,518.pdf | |
|
BD3806FS-E2 | IC AUDIO PROCESSOR 22SOP | BD3806FS-E2.pdf | |
|
TCM320AC39IDW | CONSUMER CIRCUIT, PDSO20 | TCM320AC39IDW.pdf | |
|
AD1896AYRSZ | IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SSOP | AD1896AYRSZ.pdf | |
|
DIR9001PWR-P | PROTOTYPE | DIR9001PWR-P.pdf | |
|
LC823433TA-2H | IC AUDIO PROCESSOR LSI 128TQFP | LC823433TA-2H.pdf | |
|
TAS5076PFC | IC MODULATOR 80TQFP | TAS5076PFC.pdf | |
|
CS8416K-CZZR | IC 192 KHZ DIGITAL AUDIO RECEIVE | CS8416K-CZZR.pdf | |
|
LA72680M-MPB-E | HIFI SOUND SIGNAL PROCESSOR, JAP | LA72680M-MPB-E.pdf | |
|
NCX8200UKZ | IC AUDIO SWITCH 9WLCSP | NCX8200UKZ.pdf |