Microchip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
PackageTube
Stock2155
Price2.92
Download| Mfr | Microchip Technology |
| Series | PIC® 16F |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 24 |
| Program Memory Size | 14KB (8K x 14) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| RAM Size | 368 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
|
BD3487FS-E2 | IC SOUND PROCESSOR 32-SSOP | BD3487FS-E2.pdf | |
|
IP5002CX8/P135 | INTERFACE CIRCUIT | IP5002CX8/P135.pdf | |
|
LC7538JMD-TLM-E | ELECTRONIC VOLUME CONTROL SYSTEM | LC7538JMD-TLM-E.pdf | |
|
TAS5026PAGG4 | IC MODULATOR 64TQFP | TAS5026PAGG4.pdf | |
|
ZL38090LDF1 | IC AUDIO PROCESSOR 64QFN | ZL38090LDF1.pdf | |
|
AD2428WCCSZ01 | AUDIO A2B TRANSCEIVR 1CH 32LFCSP | AD2428WCCSZ01.pdf | |
|
TAS5026PAGR | IC MODULATOR 64TQFP | TAS5026PAGR.pdf | |
|
AD2429WCCPZ01 | AUDIO A2B TRANSCEIVR 1CH 32LFCSP | AD2429WCCPZ01.pdf | |
|
QF3DFXAQN000T | PROFOUND SOUND AUDIO PROCESSOR | QF3DFXAQN000T.pdf | |
|
FSA95601AH | IC AMP 6CH CLASS D DGTL | FSA95601AH.pdf | |
|
TCM320AC46IDW | CONSUMER CIRCUIT, PDSO20 | TCM320AC46IDW.pdf | |
|
TAS5028APAG | IC MODULATOR 64TQFP | TAS5028APAG.pdf |