Silicon Labs
DescriptionIC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP
PackageTray
Stock2141
Priceactive
Download| Mfr | Silicon Labs |
| Series | C8051F12x |
| Package | Tray |
| Product Status | - |
| Core Processor | 8051 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 64 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 8.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
|
R3910-CFAB-E1T | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 25SIP | R3910-CFAB-E1T.pdf | |
|
CS8415A-CZZR | IC AUDIO RECEIVER 28TSSOP | CS8415A-CZZR.pdf | |
|
DF1706E/2KG4 | IC INTERPOLATION FILTER 28SSOP | DF1706E/2KG4.pdf | |
|
TDA18273HN/C1 | IC SILICON TUNER HYBRID 40HVQFN | TDA18273HN/C1.pdf | |
|
AK4120VF | IC SAMPLE RATE CONVERTER 24VSOP | AK4120VF.pdf | |
|
TPA5051RSAT | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 16QFN | TPA5051RSAT.pdf | |
|
M82515G-15 | ACCESS VOICE PROCESSOR | M82515G-15.pdf | |
|
TAS5036AIPFCG4 | IC MODULATOR 80TQFP | TAS5036AIPFCG4.pdf | |
|
QF3DFXAQN000T | PROFOUND SOUND AUDIO PROCESSOR | QF3DFXAQN000T.pdf | |
|
TAS5036APFCG4 | IC MODULATOR 80TQFP | TAS5036APFCG4.pdf | |
|
PGA4311UA/1K | IC VOLUME CONTROL 28SOIC | PGA4311UA/1K.pdf | |
|
BD37514FS-E2 | IC AUDIO TONE PROCESSOR 20SSOPA | BD37514FS-E2.pdf |