Rochester Electronics| LLC|Texas Instruments
DescriptionIC MPU SITARA 600MHZ 324NFBGA
PackageBulk,Tray
Stock6352
Price1.0
Download| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microprocessors |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Sitara™ |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 600MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR2, DDR3, DDR3L |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, Touchscreen |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LFBGA |
| Supplier Device Package | 324-NFBGA (15x15) |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART |
|
TAS5036APFCR | IC MODULATOR 80TQFP | TAS5036APFCR.pdf | |
|
ADAU7118ACPZRL | IC 8 CHAN PDM TO I2S/TDM CONVERT | ADAU7118ACPZRL.pdf | |
|
NJU72343V-TE1 | 8-CHANNEL ELECTRONIC VOLUME | NJU72343V-TE1.pdf | |
|
IRS20955STRPBF | IRS20955STRPBF | IRS20955STRPBF.pdf | |
|
TEA6831HW/V106557 | TEA6831HW - Audio Special Purpos | TEA6831HW/V106557.pdf | |
|
AK4127VF | IC SAMPLE RATE CONVERTER 30VSOP | AK4127VF.pdf | |
|
ML22530TBZ0BX | SPEECH SYNTHESIS LSI FOR AUTOMOB | ML22530TBZ0BX.pdf | |
|
QS4A110Q | AUDIO/VIDEO SWITCH, 10 CHANNEL | QS4A110Q.pdf | |
|
BD3809FS-E2 | IC AUDIO PROCESSOR 22SOP | BD3809FS-E2.pdf | |
|
TAS5012PFBG4 | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 48TQFP | TAS5012PFBG4.pdf | |
|
|
BU64244GWZ-TR | 2-WIRE SERIAL INTERFACE LENS DRI | BU64244GWZ-TR.pdf | |
|
AS3527A FCT T | IC AUDIO SGNL PROCESSOR 224CTBGA | AS3527A FCT T.pdf |