Texas Instruments
DescriptionIC MPU SITARA 800MHZ 324NFBGA
PackageTray
Stock632
Price16.54
Download| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Sitara™ |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR2, DDR3, DDR3L |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, Touchscreen |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 90°C (TJ) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LFBGA |
| Supplier Device Package | 324-NFBGA (15x15) |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART |
|
ADSST-21061KS-160 | 32-BIT AUDIO PROCESSOR | ADSST-21061KS-160.pdf | |
|
TAS5508PAG | IC MODULATOR 64TQFP | TAS5508PAG.pdf | |
|
|
BU64291GWZ-TR | LINEAR/PWM CONSTANT CURRENT VCM | BU64291GWZ-TR.pdf | |
|
BD3826FS-E2 | IC AUDIO SWITCH 32SSOPA | BD3826FS-E2.pdf | |
|
MAX9890AETA+T | IC NOISE REDUCTION 8TDFN | MAX9890AETA+T.pdf | |
|
AD2429WCCPZ01 | AUDIO A2B TRANSCEIVR 1CH 32LFCSP | AD2429WCCPZ01.pdf | |
|
STA311BTR | IC FULLY INTEG PROCESSR 56VFQFPN | STA311BTR.pdf | |
|
TDA7419TR | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 28SO | TDA7419TR.pdf | |
|
MAX98932SEVSYS# | EVALUATION SYSTEM | MAX98932SEVSYS#.pdf | |
|
SI8244BB-D-IS1 | IC LINE DRIVER 16SOIC | SI8244BB-D-IS1.pdf | |
|
STA120DJ | IC AUDIO RECEIVER 28SO | STA120DJ.pdf | |
|
SRC4190IDBR | IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SSOP | SRC4190IDBR.pdf |