Rochester Electronics| LLC|NXP USA Inc.
DescriptionIC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA
PackageBulk,Tray
Stock5412
Price1.0
Download| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microprocessors |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | i.MX25 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Core Size | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 400MHz |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Tamper Detection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Supplier Device Package | 400-LFBGA (17x17) |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART |
|
SRC4192IDBRG4 | IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SSOP | SRC4192IDBRG4.pdf | |
|
STA311B | MULTICHANNEL DIGITAL AUDIO PROCE | STA311B.pdf | |
|
LC786830W-2H | USB AUDIO (USB2.0 / BLUETOOTH SU | LC786830W-2H.pdf | |
|
LC823425-12G1-LR-H | IC AUDIO PROCESSOR 128TQFP | LC823425-12G1-LR-H.pdf | |
|
CMX823E4 | IC TONE DECODER 16TSSOP | CMX823E4.pdf | |
|
MAX98095EWG+T | MULTICHANNEL AUDIO HUB WITH FLEX | MAX98095EWG+T.pdf | |
|
STA333BW13TR | IC FULLY INTEG PROC POWERSSO-36 | STA333BW13TR.pdf | |
|
TDA7718NTR | IC AUDIO SIGNAL PROCESSR 28TSSOP | TDA7718NTR.pdf | |
|
|
FSA8049UCX | IC DETECTION SWITCH 9WLCSP | FSA8049UCX.pdf | |
|
M61541FP#RF0R | 6-CH VOLUME/TONE CONTROL | M61541FP#RF0R.pdf | |
|
TAS5012PFBG4 | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 48TQFP | TAS5012PFBG4.pdf | |
|
IP5002CX8/P,135 | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR | IP5002CX8/P,135.pdf |